Heat Pump VRF Outdoor Unit 33kW VRV YV2VYH033KASFD YORK High Efficiency - ClimateRent.ge
  • English
  • ქართული
  • Русский
  • Français
  • Հայերեն
  • Azərbaycan
Login / Register
Search
0 items / 0,00 ₾
Menu
0 items 0,00 ₾
  • Home
  • Products
  • Projects
  • About us
  • Contact us
Home Air Conditioner VRF Outdoor Units VRV Heat Pump VRF Outdoor Unit 33kW VRV YV2VYH033KASFD YORK High Efficiency
Heat Pump VRF Outdoor Unit 33kW VRV YV2VYH033KASFD YORK High Efficiency
16415,00 ₾
• Large compressor capacity with increased operating range (10% – 100%)
• Scroll Compressor with DC Inverter Technology
• –5°C to +48°C cooling DB (outdoor temperature)
• Heating between –20°C (max.) and +15.5°C WB (outdoor temperature)
• High performance – EER up to 4.29
• Environmentally friendly refrigerant R–410A
• Flexible and fast assembly
• Less space occupancy
• Connection of 64 indoor units to a single refrigerant loop
• Quiet operation
Categories: Air Conditioner, VRF Outdoor Units VRV
  • Description
Description
  • TECHNICAL INFORMATION
  • DOCUMENTS
Rated System CapacityHP810121416
Outdoor Unit 1YV2VYH025KASFD-XYV2VYH028KASFD-XYV2VYH033KASFD-XYV2VYH040KASFD-XYV2VYH045KASFD-X
Maximum Connectable Indoor Unit1316202427
Allowed Indoor Unit Capacity
(Min./ Max.)
kW12.6 ~ 32.314.0 ~ 36.416.8 ~ 43.620.0 ~ 52.022,5 ~ 58,5
Power (Supply) Source (Ph, V, Hz)Volt3Ph/380 ~ 400V/50 Hz
CapacityCoolingkW25,4228,9034,8041,5046,40
Heating28,0832,4037,9045,8051,10
Absorbed PowerCoolingkW5,926,928,4511,0912,87
Heating6,437,428,9111,8812,96
Working CurrentCoolingAlmost9,7311,0713,5217,7320,58
EERCoolingW/W4,294,174,123,743,61
COPHeating4,374,374,253,863,94
Maximum Absorbed PowerkW14,0214,3814,7916,9022,68
Maximum Drawn CurrentAlmost23,0923,6825,1028,4036,80
Air FlowCoolingm3/h15000
VolumedB(A)575959,561
Power Drawn by CompressorkW5,256,504,16 + 4,16
Compressor TypekWDC Inverter Scroll
Number of CompressorskW12
Condenser StructureHydrophilic Aluminum
DimensionsHeightmm1690
Width1350
Depth720
WeightKg278282324
Amount of Refrigerant (R410A)Kg9,71010
Copper Pipe Connection DiametersLiquidmmØ 12,7
GazØ 25,4Ø 28,58
Operating Temperature RangeCoolingOC-5OC ~ 43OC
Heating-15OC ~ 15,5OC
Rated System CapacityHP18202224
Outdoor Unit Model CodeYV2VYH050KASFD-XYV2VYH056KASFD-XYV2VYH061KASFD-XYV2VYH068KASFD-X
Outdoor Unit 1YV2VYH050KASFD-XYV2VYH056KASFD-XYV2VYH061KASFD-XYV2VYH068KASFD-X
Maximum Connectable Indoor Unit30333640
Allowed Indoor Unit Capacity
(Min./ Max.)
kW25,2 ~ 65,528,0 ~ 72,830,8 ~ 80,034,0 ~ 88,4
CapacityCoolingkW51,5057,8063,7070,40
Absorbed PowerCoolingkW14,9416,6119,0921,67
Working CurrentCoolingAlmost23,9026,5630,5334,66
EERCoolingW/W3,453,483,343,25
COPHeating3,773,853,733,87
Maximum Absorbed PowerkW24,2525,1930,5637,47
Maximum Drawn CurrentAlmost22,1041,1049,6560,45
Air FlowCoolingm3/h16200
VolumedB(A)6263
Power Drawn by CompressorkW5,25 x 26,50 x 2
Number of CompressorskW2
DimensionsHeightmm2048
Width1350
Depth720
WeightKg343369
Amount of RefrigerantKg10
GazØ 28,58
Heating-15OC ~ 15,5OC
Related products
-8%